Higiena jamy ustnej małego dziecka jest bardzo ważnym elementem w zapobieganiu chorób uzębienia w przyszłości. O higienę małych ząbków powinniśmy zadbać już od pierwszych chwil życia.

Już w okresie noworodkowym należy przemywać dziąsła gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub naparem z rumianku oraz dbać o higienę smoczków. Zabiegi higieniczne u maluchów powinno wykonywać się delikatnie, w miłej atmosferze. Warto pamiętać, aby zabiegi przeprowadzane były regularnie, tak aby dziecko przyjęło je jako naturalną czynność.

Około pierwszego roku życia zaleca się delikatne szczotkowanie zębów, początkowo bez pasty, później z niewielką jej ilością. W dziecku należy wykształcić nawyk dwukrotnego mycia zębów, rano -  po śniadaniu i wieczorem  - po kolacji. Powinni w tym pomóc rodzice, dbając o przekazanie odpowiedniego wzorca.

W naszym sklepiku stomatologicznym  możecie Państwo kupić produkty do higieny jamy ustnej dla niemowląt i dzieci starszych:

  • nakładki do czyszczenia dziąseł
  • chusteczki dezynfekcyjne do pielęgnacji jamy ustnej
  • pasty do zębów
  • profesjonalne szczoteczki do zębów
  • gryzaki przynoszące ulgę w trudnym ząbkowaniu

 

Naszym najmłodszym pacjentom proponujemy:

Lakowanie. Zabieg polega na pomalowaniu zębów specjalnym preparatem, który zawiera fluor w odpowiednim dla dziecka stężeniu. Przed jego nałożeniem zęby powinny być dobrze oczyszczone. Cały zabieg trwa zaledwie kilka minut i  jest całkowicie bezbolesny.

Fluoryzację. Jest to nakładanie żeli i lakierów fluorkowych lub specjalnej pianki na powierzchnię zębów. Zabieg warto wykonać już na pierwszych ząbkach i  powtarzać go regularnie, gdy dziecko ma już stałe zęby. Jest to skuteczny sposób zapobiegania próchnicy zębów. Fluor wbudowuje się w szkliwo wzmacniając jego strukturę i czyni go bardziej odpornym na działanie kwasów płytki nazębnej. Ponadto powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa.

Bezpieczne i profesjonalne wypełnienia w wielu fantazyjnych kolorach (pomarańczowy, żółty, srebrny, niebieski, różowy, zielony). Dzieci same wybierają kolor wypełnienia co pomaga rozładować stres w czasie trwania zabiegu i wprowadza przyjemną atmosferę. Kolorowe wypełnienie i nagroda dla dzielnego Pacjenta zostawia miłe wspomnienia z wizyty u dentysty i powoduje, każde kolejne są bezstresowe.

Podcinanie wędzidełka przy wskazaniach ortodontycznych lub logopedycznych. Wędzidełko to fałd błony śluzowej łączący wargi, policzek lub język z kością. Przerosłe wędzidełko może być przyczyną wielu dolegliwości, np. sprzyja rozwojowi choroby przyzębia. powoduje wady zgryzu oraz liczne wady wymowy. Zabieg podcięcie wędzidełka wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny.

 

Czy wiesz, że...

Kiedy pierwsza wizyta u stomatologa?

Powinna się odbyć miedzy 2 a 3 rokiem życia i oczywiście w chwili, gdy dziecko nie ma żadnych dolegliwości bólowych.


Po co wizyta adaptacyjna?

Wizyta adaptacyjna, pozwala na zapoznanie się dziecka ze światem stomatologii, który będzie mu towarzyszył przez całe życie. Poprzez demonstrację i zabawę dziecko przyzwyczaja się do gabinetu, lekarza i jego asysty, pozbywa się lęków. Zaczyna czuć się w gabinecie bezpiecznie, co bardzo ułatwia późniejsze leczenie. Nasz personel doskonale wie, jak ważny jest pierwszy kontakt małego pacjenta z dentystą, dlatego na pierwszej wizycie nie proponujemy leczenia, tylko budujemy właściwe relacje. Przy maluchach, które już boją się dentysty np. wskutek poprzednich przykrych doświadczeń, możliwa jest konieczność odbycia kilku wizyt adaptacyjnych poprzedzających leczenie.

Każda wizyta procentuje na przyszłość, dziecko chętniej uczestniczy w procesie leczenia, nabiera przekonania, że leczenie stomatologiczne jest bardzo ważne i może być ono ( usunąć) bezbolesne. Rodzice nie zawsze są w stanie dostrzec zmiany w jamie ustnej swoich dzieci, gdyż w warunkach domowych brakuje odpowiedniego światła i narzędzi. Widzimy najczęściej zęby przednie bez możliwości sprawdzenia zębów tylnich. Wizyta adaptacyjna  nie tylko więc  służy oswajaniu się dziecka z gabinetem, ale dostarcza rodzicom informacji o stanie zdrowia dziecka.


Pozytywne komunikaty

Aby dziecko miało pozytywne skojarzenia ze stomatologiem, rodzice powinni formułować komunikaty w odpowiedni sposób.  Sformułowania typu: „nie bój się”, „nie będzie bolało”, „pan dentysta nic ci nie zrobi”, czy „nie płacz”, mogą wywołać odwrotną reakcję, w ten sposób utrwalamy negatywne skojarzenia i przekonanie, że rzeczywiście jest czego się bać.

Zadbajmy o to, aby wizyta stomatologiczna przebyła w zrozumiałych dla dziecka słowach: Pan dentysta posadzi cię na fotel, który jeździ jak winda..., Policzy twoje ząbki..., Poświeci i sprawdzi kolor ząbków.., Sprawdzi, czy wszystkie ząbki są czyste i zdrowe,... Pan dentysta wyczyści ząbka i pozwoli ci wybrać plombę w twoim ulubionym kolorze...

Wizyta u stomatologa jest zupełnie naturalną czynnością i właśnie tak należy do niej podchodzić. Dziecko ma prawo bać się rzeczy, których nie zna i nie rozumie. Dlatego tak ważne jest używanie pozytywnych sformułowań, bo dzięki nim Wasze dziecko będzie oczekiwało doświadczeń pozytywnych, a to już pierwszy krok do celu, jakim jest udana wizyta w gabinecie.


Podziwianie własnego  dziecka

Pamiętając o tym, jak duży stres towarzyszy dzieciom w sytuacjach dla nich nieznanych, należy wykazywać podziw dla ich postawy, używając odpowiednich sformułowań, np. takich jak:
Jestem z ciebie dumna/y..., Jesteś bardzo odważna/y..., Brawo..., Doskonale sobie radzisz..., Świetnie ci idzie..., Na pewno dasz radę..., Jesteś bardzo cierpliwy/a, wytrzymałeś/aś z otwartą buzią naprawdę długo..., Bardzo ci gratuluję...